Ne Yersen Osun

Serengeti'de avlanan dişi aslan. (Fotoğraf: Schuyler Shepherd, Kaynak: Wikimedia Commons)

Beslenmenize dikkat ediyor musunuz? Sağlığınız büyük oranda buna bağlı. İçinize ne aldığınıza dikkat etmeniz, mümkün olduğunca iyi şeylerle beslenmeniz önemli. Abur cubur ile beslenip sağlıklı olmayı bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Yalnız burada yemek yemekten bahsetmiyorum. “Beslenmek” ile kastettiğim ne okuduğunuz, ne izlediğiniz, ne dinlediğiniz. Sağlıklı olmak için -bu sadece beden sağlığı demek değildir- iki şey önemli. Doğru ve dengeli beslenmek.

Dünya’yı, olup biteni anlamak için CNN International’ı izlemenin yeterli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ya da günlük gazetenin internet sayfasının olup biten herşeyi yazdığını? Okuduğunuz kitaplar (roman, şiir, bilimsel yayınlar artık her ne olursa) hep çeviri mi? Demek ki yazar ile aranızda hep biri var. Neden direk ana kaynaktan beslenmeyi düşünmüyorsunuz? Ana kaynaktan beslenmek tarla domatesi, köy tavuğu yemek gibidir. Kokusu da, tadı da farklıdır. Domatesin domates gibi kokup tatmadığının ve hamburger ekmeğinin içindekinin tavuğa benzemediğinin farkında mısınız? Size verilenle yetinmeyip, doğru kaynakları ve ürünleri bulmalısınız.

Beslenmek çaba gerektirir. Tıpkı doğadaki gibi. Kurt, kaplan, aslan gibi türlerin yaşamları aslında sanıldığının aksine zordur. Bir aslan beslenmek için avlanmak durumundadır. Bunun için koşması, ter dökmesi, mücadele etmesi gerekir. Yoksa aslan yaşayamaz. Siz beslenmek için ne kadar çaba harcıyorsunuz? Kendiniz, yaşamınız ve ailenizle ile ilgili aldığınız kararları en çok etkileyen beslenme şeklinizdir. İçinize ne aldığınıza dikkat edin.

Reklam


İletişim için buraya mesaj bırakabilirsiniz.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s