Ey Dağlar, Yüce Dağlar

Bugüne kadar yaklaşık 2 milyon canlı türü tanımlanmış durumda. Biliminsanlarının tahminlerine göre mikroskobik canlılardan memelilere 15 milyon, belki de daha fazla canlı türüyse dünyanın ulaşılamış alanlarında, derin okyanuslarda keşfedilmeyi bekliyor. Öte yandan bir türün yok olma hızı yaklaşık bir milyon yıl. Günümüzde bu hızın, insanın doğrudan ve dolaylı etkisi ile 100 kat, 1000 kat, belki de daha fazla arttığı hesaplanıyor. Sonuç olarak insanoğlu daha doğayı keşfetmeden yok ediyor.

Oysa insan türünün yeryüzünde soyunu devam ettirmesi, doğa sayesinde mümkün. Karnını doyuracak besin bulması, ihtiyacı olan havanın ve suyun temizlenmesi, hastalıkları tedavi etmek için ilaçlar geliştirmesi ekosistemlerin sağlıklı bir şekilde işleyişine bağlı. Tüm dünyada insan besininin %75’i sadece 12 tür bitkiden sağlanıyor. Dünyadaki evcil hayvan stoğunun %90’ı 15 memeli ve kuş türünden oluşuyor. Avrupa Birliği ülkelerinde yetişen toplam 264 tarım bitkisinin %80’i tozlaşmak için böceklere muhtaç.

Avrupa Komisyonu tarafından 2007 yılında yaptırılan bir çalışma, Avrupalıların sadece %2‘sinin (yanlış okumuyorsunuz, evet sadece yüzde ikisinin) biyolojik çeşitliliğin azalması ve kaybolmasının ekosistemlerin işleyişini olumsuz yönde etkileyeceğinin farkında olduğunu ortaya koyuyor. Dünyadaki doğa koruma çalışmalarının neredeyse tamamını yönlendiren ülkelerin vatandaşları bile, insan yaşamının devamının doğanın devamı ile mümkün olduğunun henüz fakında değil.

Elias Canetti’nin dediği gibi: Ey dağlar, yüce dağlar, her şeyi görüyorsunuz, ama yine de tepemize yıkılmıyorsunuz.

Reklam


İletişim için buraya mesaj bırakabilirsiniz.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s