Uykunun Gizemi

Yeni doğan bebekler günün yaklaşık 16 saatini uykuda geçiriyor. İki yaşına geldiklerinde ise bu süre yaklaşık 13 saate iniyor. Başka bir deyişle, bebeklerin uykuda büyüdüklerini, uyuyarak büyüdüklerini ve uyudukça büyüdüklerini söylemek mümkün. Fotoğrafta gördüğünüz küçük adam Deniz Bilge Çetin de uyudukça hızla büyüyor.

Farkında mısınız? Günde ortalama 8 saat uyuyan yetişkin biri, yılın tam 121 gününü uyuyarak geçiriyor. Başka bir hesapla 75 yaşına kadar yaşayan biri -günde ortalama sekiz saat uyudu ise- hayatının 25 yılını uyuyarak geçirmiş oluyor. Kısaca, hayatımızın üçte biri uykuda geçiyor.

Peki neden uyuyoruz? Araştırmacılar bunun cevabını bulmak için bir çok canlı türü üzerinde klinik, deneysel ve gözlemsel çalışmalar yürütse de, bu konuda çeşitli teoriler ileri sürülmüş olsa da bu sorunun henüz net bir cevabı yok. Ama kesin olarak bildiğimiz uykunun, bebeklerin ve gelişme çağındaki çocukların beyin gelişiminde hayati önem taşıdığı. Uykunun her yaşta önemi büyük ve eksikliği çok ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Uykunun en güzel yanlarından birini ise bir İspanyol atasözü açıklıyor: Uykuda hepimiz eşitiz.

Reklam


İletişim için buraya mesaj bırakabilirsiniz.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s