Hakkında

Dr. Özgün Emre Can

1973 yılında Ankara’da doğdu. Dr. Jacques-Yves Cousteau belgeselleri izleyerek ve hayvanları gözlemleyerek büyüdü. 1992 yılında Ankara’da bir sahafta Dr. Albert Schweitzer‘ın “Yaşama Saygı-Reverence for Life” felsefesi ile tanıştı. 1997 yılında ODTÜ Biyoloji Bölümünden biyoloji diploması (B.Sc.), 1999 yılında CIHEAM, Fransa’dan Akdeniz Ekosistemleri Yönetimi konusunda uzmanlık diploması aldı. 1998-2000 yılları arasında Türkiye’deki kurtlar üzerine ilk bilimsel saha araştırmasını  Prof. Dr. Wilfried Buetzler ve Prof. Dr. İnci Togan yönetiminde gerçekleştirerek, CIHEAM, Fransa’dan yükselisans (M.Sc.) derecesi aldı. Aynı yıl ODTÜ Biyoloji Bölümünden ikinci bir yükseklisans derecesi daha aldı. 2004 yılında kurtlar konusunda dünyanın en önde gelen araştırmacısı kabul edilen Prof. David Mech ile birlikte Minesota’da bulunan Superior National Forest’ta, “K-Lab” olarak bilinen United States Geological Survey istasyonunda ziyaret eden araştırmacı olarak çalıştı. Büyük memeli türlerinin kamera-kapanlar (harekete ve ısıya duyarlı kameralar) yardımı ile çalışılması tekniğini yaşayan en büyük doğa korumacı kabul edilen Dr. George Schaller‘den (ABD)  2002 yılında öğrendi ve Türkiye’de bu konudaki ilk sistematik çalışmayı doktora (Ph.D.) çalışması kapsamında ODTÜ Biyoloji Bölümünde Prof. Dr. İnci Togan yönetiminde 2008 yılında tamamladı.

1998 yılından bugüne T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yakın işbirliği içerisinde kurt, bozayı, yaban kedisi gibi etobur türler üzerine öncü çalışmalar gerçekleştirdi. Etobur türlerin araştırılması ile ilgili ileri araştırma metodlarının Türkiye’de tanınması, etobur türlerin yerli araştırmacıların, karar vericilerin ve kamuoyunun gündemine girmesi için çalıştı. 2003 yılında Kara Avcılığı Kanunu’nun yenilenmesi ve ilgili yönetmeliklerin hazırlanması çalışmalarına katkılar yaptı. 2000-2011 yılları arasında Doğal Hayatı Koruma Derneği ve WWF Türkiye bünyesinde büyük memeli türlerinin korunması ile ilgili projeleri başlattı, Doğa Derneği’nde Etobur Türler Araştırma ve Koruma Koordinatörü olarak çalıştı. Yurt içinde ve yurt dışında yayınlamış bilimsel makaleleri, ulusal ve uluslararası kongrelerde bildirileri ve çok sayıda popüler yayını bulunmakta. Çalışmaları etobur türlerinin ekolojileri, populasyonlarının izlenmesi, bu türlerin insanla ilişkileri ve doğa koruma stratejilerinin geliştirilmesi üzerine.

2008 yılında doğa koruma konusunda çalışan bilim insanlarının meslek örgütü Society for Conservation Biology (SCB) Avrupa Bölümü’nün yönetim kurulu üyeliğine seçildi ve 2011 yılına kadar bu pozisyonda görev yaptı. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) SSC Ayı Uzman Grubu Güney Asya Uzman Ekibi eş-başkanı ve Türkiye uzmanı, kendi önerisi ile kurulan IUCN SSC Ayı Uzman Grubu İnsan-Ayı Çatışması Uzman Ekibi üyesi, IUCN SSC Kurt, Kedi, Sırtlan ve Geyik Uzman Grupları’nda Türkiye uzmanı olarak yer alıyor. 2012 yılında ayı türleri üzerine çalışan araştırmacıların dünya meslek örgütü olan International Association for Bear Research and Management’in yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Halen İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi, Zooloji Bölümü’nde, Vahşi Yaşam Araştırma Koruma Birimi’nde, araştırmacı olarak görev yapıyor.  Büyük etoburlar konusunda dünyanın önde gelen araştırma merkezi Vahşi Yaşam Araştırma Koruma Birimi’nde kaplanlardan kar leoparlarına, aslanlardan sırtlanlara bir çok etobur türlerin araştırılması ve korunması için dünyanın bir çok ülkesinde ileri araştırma ve koruma çalışmaları yürütülüyor.Reklam


İletişim için buraya mesaj bırakabilirsiniz.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s