Karçal: Kuzeyin Çığlığı

İyi sinema oyuncusunu kağıt üzerinde tarif etmek zordur fakat iyi oyuncuyu gördüğünüzde onu hemen fark edersiniz. Erkan Can, sanırım günümüz Türk tiyatro ve sinemasının en iyi oyuncularından biri. İz TV’den Yönetmen Vedat Atasoy tarafından çekilen “9 Sıcak Nokta” adlı belgesel dizisinin ilk bölümü olan Karçal: Kuzeyin Çığlığı’nda Erkan Can, Karçal Dağları’nı keşfe çıkmış. Samimi tavrı ve içten anlatımı ilk görüşte insanı hemen ısıtıyor, konunun içine çekiyor.

9 Sıcak Nokta, bundan yıllar önce WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından Türkiye’ye kazandırılan  bir kavram. Türkiye’nin en önemli ve korunmada öncelikli ormanlarını tarif ediyor. Küre Dağları (Kastamonu-Bartın), Amanos Dağları (Hatay-Osmaniye), Yenice Ormanları (Karabük), Fırtına Vadisi (Rize), Karçal Dağları (Artvin), İstanbul Ormanları (İstanbul),  İbradı – Akseki Ormanları (Antalya), Datça ve Bozburun Yarımadaları (Muğla) ve Fethiye Babadağ (Muğla), Türkiye’nin 9 Sıcak Noktası. Başta WWF Türkiye ve UNDP Türkiye olmak üzere, yerel doğa koruma dernekleri bu alanların korunmasından esas sorumlu Çevre ve Orman Bakanlığı ile işbirliği içerinde ortak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Kendime sık sık sorduğum sorulardan biri, Türkiye doğasının korunması için bizlerin (Çevre ve Orman Bakanlığı, doğa koruma konusunda çalışan dernekler ve üniversitelerin bünyesindeki bir avuç insan) yaptığı çalışmalar yeterli olacak mı? Mevcut durum göz önüne alındığında bunların yeterli olmayacağı ortada. Bu nedenle bilimsel temellere dayalı doğa koruma çalışmalarının artarak devam etmesi şart. Fakat tek başına bilimsel çalışmalar dünyanın hiç bir yerinde doğayı korumaya yetmiyor. Çünkü doğa koruma, bilimsel çalışmadan çok daha fazlasını gerektiriyor. En önemli faktör ise doğanın korunmasını talep eden bilinçli bir kamuoyunun varlığı. Bu nedenle Erkan Can gibi samimi elçilerin doğanın neden korunması gerektiği mesajını kamuoyuna iletmesi hayati önem taşıyor.

Reklam


İletişim için buraya mesaj bırakabilirsiniz.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s